"Məhdudiyyətlər yumşaldılsa Türk Lirəsi 12 faiz bahalaşacaq"
Citi: Maliyyə bazarlarında və kapitala tətbiq edilən məhdudiyyətlərin yumşaldılmasının və Türkiyənin risk mükafatının yaxşılaşmasının təsiri ilə türk lirəsi 1 il ərzində 12% bahalaşa bilər.Türkiyədə 14 mayda keçiriləcək seçkilərdən sonrakı məzənnə və uçot dərəcəsi ilə bağlı xarici qurumların qiymətləndirmələri davam edir.
Marja xəbər verir ki, növbəti qiymətləndirmə qlobal maliyyə xidmətləri şirkəti və bank olan Citi tərəfindən aparılıb.
Citi iqtisadçıları, 2023-cü ilin 3-cü rüb və 4-cü rüb üçün Türkiyə Mərkəzi Bankının faizinə dair proqnozlarının müvafiq olaraq 25,5% və 27% səviyyəsində olduğunu bildiriblər.
Citi iqtisadçıları, Türkiyədə mərkəzi bankın pul siyasəti faizini (uçot dərəcəsini) təxminən 40% və ya daha yüksək səviyyəyə qaldırmasının daha ehtiyatlı və effektli bir hərəkət olacağını qeyd ediblər.
May ayında keçirilən seçkilərdən sonra türk lirəsinin mümkün dəyəri ilə bağlı Bankın iqtisadçıları bildiriblər ki, maliyyə bazarları ilə bağlı mövcud tələblərin tədricən yumşaldılması halında korreksiya mümkündür.
Citi iqtisadçıları qeyd ediblər ediblər ki, valyuta bazarındakı balanssızlıq daha çox kapitalın hərəkətinə tətbiq edilən məhdudiyyətlər ilə bağlıdır. Bu məhdudiyyətlərin yumşaldılması ilə Türkiyənin risk mükafatında proqnozlaşdırılan yaxşılaşma bir il ərzində Türk Lirənin təxminən 12 faiz bahalaşmasına səbəb ola bilər.