Aparıcı mərkəzi bankların pul-kredit siyasətinə dair qərarlarının açıqlandığı və sıx məlumat gündəminin olduğu ötən həftə ərzində kəskin bahalaşan EURUSD və GBPUSD məzənnələrində hazırda korrektiv enişlər müşahidə olunur.
Qeyd edək ki, bir müddətdir dünya iqtisadiyyatlarının əsas problemi olan inflyasiya məhdud dərəcədə də olsa, azalsa da, Mərkəzi Bankların monetar siyasətləri ilə bağlı qeyri-müəyyənliklər davam edir.
Xatırladaq ki, ötən həftə ABŞ Federal Ehtiyatlar Sistemi (FED) uçot faiz dərəcəsini 5.00-5.25% səviyyəsində saxlayıb. Avropa Mərkəzi Bankı (ECB) isə keçən həftə 3 əsas faiz dərəcəsini 25 baza bəndi artırdı. Yüksək inflyasiya ilə mübarizədə ardıcıl səkkizinci dəfə faiz artıran ECB, qarşıdakı dövrdə də faiz artırmağa davam edəcəyinin siqnalını verdi.
FED-in siyasət faizini dəyişməz saxlamasından sonra bazarlarda volatilliyin artdığını və sərtləşdirmə siyasətinin sona yaxınlaşdığına dair gözləntilərin artması fonunda DXY ötən həftəni 102 bənd səviyyəsində başa vurdu. Hazırda 102.60 həddində qərarlaşan dollar indeksi 103.50 bənd həddinin altında qaldığı müddətcə eniş tendensiyası davam edə bilər.
Dollar indeksində geriləmə fonunda ötən həftəni 1966$-da tamamyan qızıl cari ticarət həftəsinə ucuzlaşma ilə başlayıb. Hazırda 1947$-dan təklif edilən qiymətli metalın bir unsiya üzrə dəyəri 1941$-ın altında düşsə, eniş tendensiyası 1931$ və 1923$ hədlərinə kimi davam edə bilər.