Birjalarda investorların bir qədər ehtiyyatlı davrandıqları müşahidə olunur - GÜNƏ BAXIŞ
ABŞ Federal Ehtiyyatlar Sisteminin bu gün keçiriləcək toplantısı öncəsi birjalarda investorların bir qədər ehtiyyatlı davrandıqları müşahidə olunur.
FED-in faiz dərəcələrini 0.25% artıracağına əmin olan investorların diqqəti, bunun sərtləşdirmə dövründə son faiz artımı olub-olmayacağına yönələcək. Bu səbəbdən də FED-in faiz qərarı ilə yanaşı, FED sədri Jerome Pavelin pul-kredit siyasəti ilə bağlı qiymətləndirmələri investorlar tərəfindən izləniləcək.
Qeyd edək ki, FED, yüksələn inflyasiya ilə mübarizə aparmaq üçün son 40 ildən çox müddətdə ən sürətli sərtləşdirmə dövrünə başladığı 2022-ci ilin mart ayından etibarən uçot dərəcələrini 500 baza bəndi artırdıqdan sonra ötən ay faiz artımını dayandırmışdı.
Makroiqtisadi məlumatlara gəldikdə isə dünən ABŞ-da “S&P Case-Shiller” Milli Ev Qiymətləri İndeksi may ayında keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 0.5% azalıb.
ABŞ-da “Conference Board” İstehlakçı İnamı İndeksi iyul ayında 6.9 bənd artaraq 117 bəndə yüksələrək 2021-ci ilin iyul ayından bəri ən yüksək səviyyəni test edib.
Bu gün FED-in faiz qərarı ilə yanaşı Amerikanın tikinti sektoru və mənzil bazarına dair önəmli statistik rəqəmlər də birjaların diqqət mərkəzində olacaq.
Qeyd edək ki, hazırda 101.30 bənd səviyyəsində qərarlaşan DXY-da “buğalar” qiyməti 100 bənd səviyyəsinin üzərində qoruyub saxlaya bilsələr, dollarda artım tendesiyası davam edə bilər.
Məlumat İnvestAZ investisiya şirkətinin analitikləri tərəfindən hazırlanıb.