İlk "panda stansiyası"
Çin diplomatiyasında pandalar mühüm rol oynayır. Çinli diplomatlar 60 ildir ki, əməkdaşlıq etdikləri ölkələrə panda hədiyyə edirlər.
Milli simvollardan biri hesab edilən panda, Çinin enerji investisiyalarında da rol oynayacaq.
"Marja" xəbər verir ki, Çində panda şəklində nəhəng günəş enerjisi stansiyası tikilir.
Çinin şimalındakı Şanxi əyalətinə yaradılan ilk "panda stansiyası", karbon emissiyasını 25 ildə 2 milyon 74 min tona qədər azaldacağı gözlənilir.
Stansiya, 10 Avqustda fəaliyyətə başlayacaq.
100 HEKTARLIQ SAHƏDƏ YARADILIB
Yuxarıdan baxanda panda görüntüsü yaradan 50 meqavat gücə malik stansiya, 100 hektarlıq sahədə tikilib. Layihə "Panda Green Energy" şirkətinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı ilə əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində həyata keçirilir.
5 İLDƏ 100 PANDA STANSİYA
Şirkət, 50 meqavattlıq bir başqa panda mənzərəsində günəş enerjisi stansiyanı Datong-da qurmağı planlaşdırır.
Şirkətin dövlətlə paylaşdığı məlumatlara görə, gələcək 5 ildə qurulması planlaşdırılan 100 stansiyaya bütövlükdə 3 milyard dollara başa gələcək.
ÇİNİN GÜNƏŞ ENERJİSİNDƏ PAYI ARTIR
Çin, hazırda 77,4 gigawatt ilə bütün dünyada günəş enerjisi istehsalının 4-də 1-ini təmin edir. 2016-da 34,5 gigawatt gücündə qurulmuş satnsiyaların 46-sı Çində reallaşdırılıb.