Putin: Rublun məzənnəsinə təsir edən amillər idarəolunandır
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin rublun məzənnəsi ilə bağlı ciddi problemlər və çətinliklər görmür.
Marja.az xəbər verir ki, Putin rublun məzənnəsinə təsir edən amilləri idarəolunan adlandırıb və Mərkəzi Bankın uçot dərəcəsini artırmasını dəstəkləyib.
"Uçot dərəcəsinin artırılması iqtisadiyyatı ləngidir, lakin inflyasiyanı azaldır, hər şey vaxtında edilməlidir", - Putin deyib.
Rublun məzənnəsi ilə bağlı məsələlərin həllində heç kim ani addımlar atmayacaq. Putin əlavə edib ki, inflyasiya ilə mübarizədə “yaxşı” və ya “çox yaxşı həll yolları” yoxdur, lakin vəziyyəti qaçırmaq olmaz.
Qeyd edək ki, Sentyabrın 15-də keçiriləcək növbəti iclasda Rusiya Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini yenidən 2 bənd artıraraq 14 faizə qaldıra bilər. Bu, rubl əmanətlərinin cəlbediciliyini artıra, kreditləşməni yavaşlada, idxal və xarici valyutaya tələbi azalda bilər. Qeyd edək ki, 15 avqustda Rusiya Mərkəzi Bankı növbədənkənar iclasında uçot dərəcəsini illik 8,5%-dən 12%-ə qaldırıb.