Xarici investorlar Çin bazarından pullarını geri götürürlər - REKORD
Avqustda Çinin qiymətli kağızlar bazarından xaricə vəsait axını 15,5 milyard dollar təşkil edib.Xarici investorlar avqust ayında Çin fond bazarında öz portfellərindən təxminən 15,5 milyard dollar çıxarıblar ki, bu da ilin ən böyük aylıq xaricə axını olub.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə "Reuters" Beynəlxalq Maliyyə İnstitutunun hesabatına istinadən xəbər verir.
Qeyri-rezidentlər 14,9 milyard Çin səhmini satıblar ki, bu da 2015-ci ildən bəri rekord həddə çatan aylıq göstəricidir. Eyni zamanda, Çin hökumətinin borcundan xaricə axını 5,1 milyard dollar təşkil edib.
İnvestorlar Çinin iqtisadi artımından və hökumət tərəfindən yeni stimullaşdırıcı tədbirlərin olmamasından məyus olublar. Bundan əlavə, daşınmaz əmlak sektorunda yeni turbulentlik investorların mənfi əhval-ruhiyyəsini artırıb.
Çin hakimiyyəti avqust ayında iqtisadiyyatı və milli valyutanı Qərb investorlarının çıxışından qorumaq üçün tədbirlər görməyə başlayıb. Çin Xalq Bankı dollar/yuan məzənnəsinin sabit baza məzənnəsini 7.1768-dən 7.1986-cı ilədək qaldırıb.
Avqustun ortalarına qədər bir sıra iri beynəlxalq investisiya bankları Çinin ÜDM-də artımla bağlı proqnozlarını aşağı salmışdılar. O cümlədən JPMorgan Chase &Co. 5-dən 4,8%-ə, Barclays 4,9-dan 4,5%-ə və Mizuho Financial Group 5,5%-dən 5%-ə qədər azaldıb.