Bu gün OPEC+ Monitorinq Komitəsi neft bazarındakı vəziyyəti müzakirə edəcək
Neft bazarındakı vəziyyəti təhlil etmək üçün OPEC+ sazişində iştirak edən ölkələrin Nazirlərinin Monitorinq Komitəsi çərşənbə günü toplanacaq. Marja.az xəbər verir ki, görüş videokonfrans formatında keçiriləcək.
Bu dəfə yalnız OPEC+ monitorinq komitəsinin iclası olacaq, adətən neft bazarındakı mövcud vəziyyəti qiymətləndirir və alyansın neft hasilatı siyasəti ilə bağlı tövsiyələr müəyyən edir. Bununla belə, komitə zərurət yaranarsa, istənilən vaxt OPEC+-nın ümumi iclasını tələb edə bilər. Nazirlərin monitorinq iclasları indi iki ayda bir keçirilir.
Bloomberg OPEC+ nümayəndə heyətlərindəki mənbələrə istinadən xəbər verib ki, monitorinq komitəsi çətin ki, alyansın hazırkı neft hasilatı planına dəyişiklik etməyi tövsiyə etsin.
İyun ayında Vyanada keçirilən nazirlərin ümumi iclasında OPEC+ ölkələri 2024-cü ilin sonuna qədər hasilat parametrləri barədə razılığa gəliblər. Gələn ildən hasilatın 2022-ci ilin oktyabrında razılaşdırılmış kvota səviyyəsində azaldılması (gündəlik 1,272 milyon barel) barədə qərar qəbul edilib. Bundan əlavə, Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı da daxil olmaqla bəzi OPEC+ ölkələri 2024-cü ilin sonuna qədər könüllü olaraq hasilatı ümumilikdə 1,66 milyon barel azaldacaq.
Sentyabrın əvvəlində Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı da bazarı tarazlaşdırmaq üçün əlavə tədbirlərin uzadıldığını elan ediblər. Beləliklə, Səudiyyə Ərəbistanı ilin sonuna qədər könüllü olaraq neft hasilatını gündəlik 1 milyon barel azaltmağa davam edəcək. Rusiya isə neft ixracını gündəlik 300 min barel azaltmağa davam edəcək.
OPEC+ nazirlərinin monitorinq komitəsinin iclası Bakı vaxtı ilə saat 15:00-a planlaşdırılıb. Alyansın ümumi nazir yığıncağı 26 noyabr 2023-cü il tarixinə təyin edilib.