Hindistan-Rusiya ticarətinin həcmi 50 milyard dollara çatdırılacaq
"Hindistan və Rusiya arasında ticarətin həcmi tezliklə 50 milyard dollara çatacaq; ölkələr yeni gömrük sazişinin bağlanması və qarşılıqlı əlaqələrin təkmilləşdirilməsi üzərində işləyirlər",
Marja.az xəbər verir ki, bunu Hindistan hökumətinin xüsusi katibi və Şuranın üzvü Bhujabal Surjit bildirib.
"Hindistan və Rusiyanın ticarət və kommersiya əməliyyatları sahəsində əməkdaşlıqda çoxillik təcrübəsi var. İndi 2023-2024-cü illərdə iki ölkə arasında ticarətin həcmi əhəmiyyətli dərəcədə artacaq. Biz bunun 50 milyard dollara çatacağını gözləyirik. Beləliklə, hər iki tərəfdən ticarət əməliyyatlarının artımı perspektivləri var. Ölkələrimizin səlahiyyətli orqanları ticarətin daha səmərəli və tez baş tutması üçün ölkələrimiz arasında işgüzar əməliyyatları asanlaşdırmaq üçün təşəbbüslər hazırlayır”, - deyə rəsmi Moskvada Beynəlxalq Gömrük Forumu çərçivəsində bildirib.
Surjeet əlavə edib ki, Hindistan və Rusiya da tədarük zəncirinin təhlükəsizliyini və ticarətin asanlaşdırılmasını yaxşılaşdırmaq üçün çalışırlar
"Hindistan və Rusiya gömrük əməkdaşlığı sahəsində etibarlı sazişə malikdir. Və çox yaxında - sabah biz Rusiyanın Federal Gömrük Xidməti ilə üç il müddətinə gömrük hüquqpozmalarına qarşı birgə mübarizəyə dair daha bir sənəd imzalayacağıq", - o, bildirib.
Onun sözlərinə görə, yüklər barədə məlumatın hətta yük təyinat yerinə çatmamış, müvafiq olaraq Hindistan və ya Rusiya gömrük işçilərinə operativ şəkildə göndərilməsi sistemi üzərində də iş aparılır.