Neft daha da ucuzlaşdı - iyunun 28-dən bəri bir ilk
Londonun ICE birjasında Brent markalı neftin fevral fyuçerslərinin qiyməti iyunun 28-dən bəri ilk dəfə bir barel üçün 73 dollardan aşağı düşüb.
Marja.az xəbər verir ki. Bakı vaxtı ilə saat 21:51-ə olan birja məlumatlarına əsasən, Brent markalı neftin bir barelinin qiyməti 4,14% azalaraq 72,96 dollar olub.
Eyni zamanda, WTI markalı neftin yanvarda tədarük üçün fyuçerslərinin qiyməti 4,93% azalaraq bir barel üçün 68,27 dollar təşkil edib.
ABŞ-da inflyasiya məlumatları açıqlanıb. Ölkədə baza inflyasiya aylıq müqayisədə artıb. Bu, FED-in faiz dərəcələrini gözləniləndən daha uzun müddətə yüksək səviyyədə saxlaya biləcəyi qorxusunu daha da gücləndirib. Tendensiya dünyanın ən böyük yanacaq istehlakçısının tələbini məhv edə bilər.
Həmçinin, ABŞ Energetika Nazirliyi 2024-cü ildə Brent markalı neftin qiyməti ilə bağlı proqnozunu əvvəlki proqnozla müqayisədə 10 dollardan çox (və ya 11%) azaldaraq 82,57 dollara endirib.
Qlobal monetar şərtlərin məhdudlaşdırıcı olaraq qalması ehtimalı neft qiymətlərinə mənfi təsir edir. Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının və onun müttəfiqlərinin (OPEC+) hasilatı gözləniləndən daha az könüllü azaltmaları da əhval-ruhiyyəni azaldıb.