159 yaşlı bankın tarixində dönüş nöqtəsi ola bilər
HSBC xərcləri azaltmaq üçün kommersiya bankı və investisiya bankı bölmələrini birləşdirməyi düşünür."HSBC Holdings Plc", üst-üstə düşən funksiyaları aradan qaldırmaq və şirkət daxilində xərcləri azaltmaq üçün kommersiya və investisiya bankı bölmələrini birləşdirməyi düşünür. Bu, yeni Baş Direktor Georges Elhedery-nin təşəbbüsünün bir hissəsidir.
Marja xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, birləşmə bankın xəzinəsinə hər il təxminən 40 milyard dollar töhfə verəcək, bu da onu bankın ən böyük gəlir mənbəyinə çevirəcək. Bundan əlavə, birləşmə ilə 90 mindən çox işçi qüvvəsi bir araya gələcək.
Adının çəkilməsini istəməyən mənbələr yekun qərarın hələ verilmədiyini və restrukturizasiyada hələ də dəyişiklik ehtimalının olduğunu bildirib.
Mənbələrə görə, HSBC rəhbərliyi bundan əvvəl kommersiya və investisiya bankçılığı bölməsini birləşdirməyi düşünmüşdü, lakin keçmiş baş direktor Noel Quinn bu qərara qarşı çıxmışdı.
Livan əsilli yeni baş direktor Elhedery əvvəllər bankın ən mühüm bazarı olan Honq Konqda baş direktor vəzifəsində çalışıb. Georges Elhedery-nin birləşməyə nail olmaqla 159 yaşlı bank nəhənginə öz möhürünü vurmaq istədiyini də göstərir.