Çin Xalq Bankı faiz dərəcəsini azaldıb, dövriyyəyə 11 milyard dollar yeridib
Çin Mərkəzi Bankı 14 günlük əks repo dərəcəsini 1,95 faizdən 1,85 faizə endirib.Çin Xalq Bankı (PBoC, mərkəzi bank) 14 günlük tərs repo dərəcəsini 10 faiz bəndi azaldaraq 1,85 faizə endirib və bu pul siyasəti aləti vasitəsilə dövriyyəyə 74,5 milyard yuan (10,6 milyard dollar) likvidlik inyeksiya edib (yeridib).
Marja.az xəbər verir ki, PBoC açıqlamasında 7 günlük tərs repo müqavilələri vasitəsilə 160,1 milyard yuan inyeksiya etdiyini və faiz dərəcəsini 1,7 faiz səviyyəsində sabit saxladığını qeyd edib.
Qarşıdakı aylarda Çin Xalq Bankının 7 günlük repo dərəcəsini və məcburi ehtiyat dərəcəsini də azaldacağı gözlənilir.
Dünyanın ikinci ən böyük iqtisadiyyatı deflyasiya təzyiqləri ilə mübarizə aparır və daxili xərclərin təşviqinə yönəlmiş bir sıra siyasət tədbirlərinə baxmayaraq, qitsadi artımı sürətləndirmək üçün mübarizə aparır. Digər tərəfdən, ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) keçən həftə faiz dərəcələrini 0,50 bənd endirərək yumşaltma dövrünə başlamasından sonra yumşaq pulsiyasətini sürətləndirəcəyinə dair spekulyasiyalar artıb.