Neftdə Səudiyyə-Rusiya lobbisi ortaya çıxdı
Neft hasilatının azaldılması müqaviləsinin 2018-ci ilin Mart ayından sonra daha 3 uzadılması üçün Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı lobbiçilik edir.
Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiyanın İyul ayında Sankt-Peterburqda keçirilən görüşündən bu yana daha çox ölkənin dəstəyini almaq üçün lobbiçilik etdiyi ortaya çıxıb. Lobbi, 2018-ci ilin Mart sonuna qədər planlaşdırılan məhdudiyyətlərin daha 3 ay uzadılmasını hədəfləyir.
"Marja" xəbər verir ki, WSJ-nin xəbərinə görə, Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri Xalid əl Falih, rusiyalı həmkarı Aleksandr Novak ilə 3 ay uzatmaq təklifini Sankt-Peterburqda İyul ayında keçirilən iclasda müzakirə edib və bu tarixdən sonra digər ölkələri inandırmaq cəhdləri başlayıb.
Venesuelanın neft naziri Eulogio del Pinonun 22 Sentyabr toplantısından əvvəl Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı səfərlərində də "3 ay təklifini" müzakirə edəcək.
OPEC üzvləri 2016-cı ilin Noyabr ayında imzaladıqları müqavilə ilə bu ilin əvvəlindən bəri hasilatlarını gündəlik 1,2 milyon barel azaldırlar. Rusiya daxil olmaqla OPEC xaric ölkələr də hasilatlarını gündəlik 558 min barrel azaldırlar. OPEC xaricindəki məhdudiyyətin 300 min barreli Rusiyanın payına düşür. Azərbaycan da sazişə qoşulub.