Tramp köməkçilərinə Putinlə telefon danışığını təşkil etməyi tapşırıb
ABŞ-ın yeni seçilmiş prezidenti Donald Tramp köməkçilərinə andiçmə mərasimindən sonra bir neçə gün ərzində Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə telefon danışığını təşkil etməyi tapşırıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə CNN mənbələrə istinadən xəbər verir.
Onların sözlərinə görə, söhbətin məqsədlərindən biri Ukraynada hərbi əməliyyatlara “son qoymağa” çalışmaq üçün yaxın aylarda şəxsi görüşün müzakirəsi olacaq.
Söhbətin konkret tarixinin razılaşdırılıb-razılaşdırılmadığı bəlli deyil. Kanalın həmsöhbətlərindən birinin dediyinə görə, Tramp əmindir ki, "hərbi münaqişəyə son qoyacaq həll yolu tapmaq üçün Putinlə birbaşa əlaqə lazımdır".
Yanvarın 12-də ABŞ-ın seçilmiş prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə müşaviri Mayk Uolz Donald Tramp və Vladimir Putinin görüşünə hazırlığın gedişindən danışıb. Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov aydınlaşdırıb ki, təmasların təşkili üzrə iş yalnız bu gün, yanvarın 20-də baş tutacaq cənab Trampın andiçmə mərasimindən sonra başlaya bilər.