Kanadanın investisiya şirkəti Fransada süni intellekt layihələrinə 21 milyard dollar sərmayə qoymağı vəd edib
Fransanın süni intellekt ekosisteminə investisiyalar 85 milyard dollara çatıb.
Marja xəbər verir ki, Kanadanın investisiya şirkəti "Brookfield" 2030-cu ilə qədər Fransada süni intellekt layihələrinə təxminən 20,7 milyard dollar sərmayə qoymağı vəd edib. Brookfield-in sərmayəsi ilk növbədə Fransada süni intellektə əsaslanan məlumat mərkəzlərinin yaradılmasına sərf olunacaq.
Bu açıqlama fevralın 10-11-də Parisdə keçiriləcək və dövlət başçılarının və qlobal texnologiya liderlərinin bir araya gələcəyi Süni İntellekt Fəaliyyət Sammitindən əvvəl verilib. "La Tribune Dimanche"ə görə, "Brookfield" investisiyasının böyük hissəsi Fransanın şimalındakı Cambrai-dəki nəhəng məlumat mərkəzinə gedəcək. Bu məlumat mərkəzi bir giqavata qədər gücə malik olacaq. Qalanı isə yeni infrastruktur layihələrinə, o cümlədən yeni enerji istehsalı obyektlərinin tikintisinə sərf olunacaq.
Bu meqa investisiya layihələrinin indi baş verməsinin mühüm səbəbi var. Yanvarın 21-də OpenAI, SoftBank, MGX və digər tərəfdaşlar Birləşmiş Ştatlarda süni intellekt üçün çoxsaylı məlumat mərkəzləri qurmağı hədəfləyən 500 milyard dollarlıq investisiya layihəsi olan Project Stargate proqramını elan ediblər.