Naxçıvanda elektron xidmətlərdən istifadənin dairəsi genişlənib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən elektron xidmətlərin ölkə üzrə vahid sistemlərə inteqrasiyası davam edir.
Bunu Naxçıvan Muxtar Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini, nazir vəzifələrini müvəqqəti icra edən Abbas İsmayılov Hərracların Təşkili Mərkəzinin açılış mərasimində bildirib.
Qeyd olunub ki, İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən vətəndaşlara və sahibkarlara ümumilikdə 190 xidmət göstərilir, onlardan 110-u elektronlaşdırılıb, Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və onun tabeli qurumları 9 elektron informasiya sisteminə inteqrasiya olunub.
Nazir müavini bildirib ki, bu inteqrasiya sayəsində vergi orqanlarında məlumatların saxlanılması və emalı prosesi asanlaşıb, eyni zamanda operativ informasiya mübadiləsi təmin edilib. Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən tətbiq edilmiş müasir vergi inzibatçılığı nəticəsində 1 yanvar 2023-cü illə müqayisədə 1 aprel 2025-ci il tarixə Asan imza sertifikatlarının sayı 2,2 dəfə artaraq 19534-dən 43643-ə çatdırılıb.
Dövlət əmlakının idarə olunması və daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində informasiya texnologiyalarının tətbiqi və elektronlaşdırma istiqamətində mühüm addımlar atıldığını vurğulayan Abbas İsmayılov bildirib ki, 2024-cü il ərzində elektron xidmətlər vasitəsilə daxil olan müraciətlərin sayı 2023-cü illə müqayisədə 4,8 dəfə, 2025-ci ilin ilk 3 ayında isə ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 40,3 faiz artıb.