Hasilatın artırılması yenidən gündəmdədir - NEFT UCUZLAŞIB
Neft OPEC+ tərəfindən yeni hasilat artımı ehtimalının istehsal proqnozunu gücləndirdiyi üçün 1% ucuzlaşıb.Neft Yaxın Şərqdə geosiyasi risklərin azaldılması və avqustda OPEC+ tərəfindən yeni hasilat artımı ehtimalının tədarük proqnozunu artırması nəticəsində 1% ucuzlaşıb.
Marja xəbər verir ki, Brent markalı neft 0,97 faiz ucuzlaşaraq barreli 67,11 dollara, ABŞ xam nefti (WTI) isə 1,43 faiz ucuzlaşaraq barreli 64,58 dollara düşüb.
İyunun 13-də İsrailin İranın nüvə obyektlərini hədəf alması ilə başlayan 12 günlük müharibə, ardınca ABŞ-ın İranın nüvə obyektlərini bombalaması ilə Brent neftinin qiyməti 80 dolları keçmişdi. Daha sonra ABŞ prezidenti Donald Tramp İran-İsrail atəşkəs arasında elan etdikdən sonra qiymət 67 dollara düşdü.
Dörd OPEC+ nümayəndəsinin verdiyi məlumata görə, bazarda ağırlaşan digər bir hadisə isə OPEC və müttəfiqlərinin avqust ayında gündəlik hasilatı 411 min barel artırmağa hazırlaşmasıdır. Bu artım may, iyun və iyul aylarında analoji olaraq böyük istehsal artımlarından sonra olacaq.