Qlobal bank neftin qiyməti proqnozlarını 10 dollaradək artırdı
Barclays tələbin yaxşılaşdığını əsas gətirərək 2025 və 2026-cı illər üçün neft qiyməti proqnozlarını artırıb.Böyük Britaniyanın universal bankı Barclays, tələbin yaxşılaşması ilə əlaqədar olaraq Brent markalı neftin qiyməti proqnozunu 6 dollar/barel artıraraq 2025-ci il üçün 72 dollara, 2026-cı il üçün isə 10 dollar artıraraq 70 dollara qaldırdığını açıqlayıb.
"ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə İsrail-İran atəşkəs davam etdiyi üçün geosiyasi gərginlik azalıb və risk bonusu ortadan qalxıb. Lakin qiymət hərəkəti bizim fikrimizcə gözləniləndən daha yaxşı əsasları əks etdirir" - Barclays qeyd edib.
Barclays bildirib ki, Rusiya da daxil olmaqla, Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) və onun müttəfiqləri (OPEC+) tərəfindən istehsal artımının sürətlənməsinə baxmayaraq, qlobal xam neft ehtiyatları ikinci rübdə azalıb.