Neft, Rusiyaya qarşı sanksiyalar ilə bağlı narahatlıqlarla bahalaşıb
Neft investorları ABŞ-ın Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalarını və Səudiyyə Ərəbistanının hasilatı artırmasını qiymətləndirirlər.Bazar ertəsi neft bir qədər bahalaşıb.
Marja xəbər verir ki, Brent nefti cümə günü 2,51 faiz bahalaşdıqdan sonra 8 sent də bahalaşaraq barreli 70,44 dollara çatıb. ABŞ-ın xam neft fyuçersləri (WTI) əvvəlki sessiyada 2,82 faiz bahalaşdıqdan sonra 5 sent artaraq 68,50 dollara çatıb.
ABŞ prezidenti Donald Tramp bazar günü Ukraynaya Patriot hava hücumundan müdafiə sistemləri göndərəcəyini bildirib. Onun bazar ertəsi Rusiya ilə bağlı "əhəmiyyətli açıqlama" verəcəyi gözlənilir.
Tramp Ukraynada müharibənin dayandırılmasında irəliləyişin olmaması və Rusiyanın Ukrayna şəhərlərini bombardmanının artması ilə bağlı Rusiya prezidenti Vladimir Putindən məyus olduğunu bildirib.
Dörd Avropa ittifaqı mənbəsinə görə, Avropa İttifaqının səfirləri Rusiya neftini də əhatə edəcək 18-ci sanksiyalar paketini təsdiqləmək üzrədir.