Nüfuzlu Avropa bankı Beynəlxalq Bankın səhmdarı ola bilər
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB, EBRD) “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC-nin səhmdarı olmağı ciddi düşünə bilər. AYİB-in səhmdar olması üçün, Bankda "korporativ idarəetmə islahatı" olmalıdır.
“Marja” Reuters-ə istinadən xəbər verir ki, bunu Bankın Prezidenti Suma Çakrabarti deyib.
O qeyd edib ki, bu il AYİB-in ABB-nin səhmdarı olacağı inandırıcı deyil. Bank AYİB-də dəyişikliklləri görmək istəyir.
Suma Çakrabarti ötən həftə Azərbaycana səfər edib. O, Azərbaycan Prezidentinin diqqətinə çatdırıb ki, AYİB Azərbaycanın bank sektorunda həyata keçirilən islahatlara kömək etməyə hazırdır.
“Biz restrukturizasiyaya və bankın foksunu dəyişməyə kömək etməyə şad olarıq”.
Suma Çakrabarti bildirib ki, Beynəlxalq Bank, AYİB-i texniki kömək üçün cəlb edə bilər. AYİB bunun üçün də ABB-də restrukturizasiya dəyişikliklərini görmək istəyir.
Ölkənin ən iri bankı - Azərbaycan Beynəlxalq Bankı (ABB) 3.3 milyard dollar borcun restrukturizasiyasını aparır.
Chakrabarti, who visited Azerbaijan last week, said that the EBRD was “ready to help” with the changes the Azeri banking sector is going through.
The International Bank of Azerbaijan (IBA), the country’s largest bank, is undertaking a $3.3 billion debt restructuring.
“I was there last week, we spoke to the (Azeri) president (Ilham Aliyev), we said we would be happy to help in restructuring and refocusing of this bank,” Chakrabarti said.
He added that the key for the EBRD to seriously consider becoming a shareholder in IBA would be a “corporate governance reform” at the bank. The EBRD was unlikely to become a shareholder with IBA as early as this year.
“It’s very unlikely this year – they need to go through the restructuring process. We said: lets see how you go and we are happy to be involved at a technical assistance level but for the equity stake we really have to see how things have been changing.”