EUR/USD məzənnəsi keçən həftə ərzində 1.1837$-a kimi 2% ucuzlaşdıqdan sonra 1.3% bahalaşıb. Lakin 1.20$-ın altında qalan məzənnə, yenidən 1.1837$-a kimi ucuzlaşarsa, əlavə olaraq 1.1732$ və 1.1671$-a kimi də ucuzlaşa bilər.
İngiltərə maliyyə bazarlarında isə GBP/USD məzənnəsi sentyabr ayının əvvəlindən etibarən 1.3616$-a kimi 5.5% bahalaşıb və valyuta cütlüyü üzrə qiymətin 1.3739$-a kimi də dəyər qazana biləcəyi proqnozlaşdırılır. Bu həftə İngiltərədə də önəmli şəxslərin çıxışları dünya birjaları iştirakçılarının diqqət mərkəzindədir. Belə ki, bu gün saat 19:00-da İngiltərə Mərkəzi Bankının sədri Mark Karneyin və cümə günü baş nazir Tereza Meyin çıxışları baş tutacaq.
Türkiyə valyuta bazarlarında da Türk lirəsi keçən həftə ərzində 3.48TL-ə kimi 2.7% ucuzlaşdıqdan sonra 1.7% korreksiya edib. Hal-hazırda 3.44TL-ə ticarət edilən USD/TRY məzənnəsi, yenidən 3.48TL-ə kimi bahalaşarsa, 3.51TL-ə kimi də bahalaşa bilər.
Avropanın Brent markalı neftinin bir barel qiyməti keçən həftə 55.87$-a kimi dəyər qazandıqdan sonra 54.74$-a kimi ucuzlaşıb. Qiymətin texniki mənzərəsi üzrə təhlillər isə onu göstərir ki, qiymət 55.60$-ın üzərində möhkəmlənərsə, gələcək günlər ərzində 56.63$ və 57.43$-a kimi də dəyər qazana bilər.
Əlvan metallar bazarlarında qızıl qiymətləri bazar ertəsi səhər sessiyasında 1314$-a (42.2 $/qram) ticarət edilib. Maliyyə bazarlarında isə qızılın bir unsiya üzrə qiymətinin 1320$-ın altında qaldıqca, 1308$ (42.0 $/qram) və 1292$-a (41.4 $/qram) kimi də dəyər itirəcəyi proqnozlaşdırılır.