Mərkəzi Bank “Greentek Group” şirkətini sərt şəkildə cəzalandırdı
Ödəniş hesablarının qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qaydada açmadığı, internet resurslar vasitəsilə aparılan qanunsuz fəaliyyətlərin qarşısının alınmasında xətalara yol verdiyi üçün, şirkətə lisenziya çərçivəsində göstərilən bütün ödəniş xidmətlərinin müvəqqəti olaraq dayandırılması barədə göstəriş verilmişdir.Mərkəzi Bank “Greentek Group” MMC-yə təshih tədbirinin tətbiq edilməsi barədə məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən “Greentek Group” MMC-də həyata keçirilən plandankənar yoxlama aparılıb.
Yoxlama çərçivəsində istifadəçilərə ödəniş hesablarının qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qaydada açılmadığı, internet resurslar vasitəsilə aparılan qanunsuz fəaliyyətlərin qarşısının alınmasında xətalara yol verilməsi faktlarının aşkar edilməsi ilə əlaqədar olaraq, “Mərkəzi Bank haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 48.2.4-cü və “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 63.1-ci maddələri rəhbər tutularaq, lisenziya çərçivəsində göstərilən bütün ödəniş xidmətlərinin (ödəniş xidməti istifadəçilərinin vəsaitlərinin geri qaytarılması əməliyyatları istisna olmaqla) müvəqqəti olaraq dayandırılması barədə göstəriş verilmişdir.
2025-ciilin Avqust ayında da Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının “Ödəniş təşkilatları və elektron pul təşkilatları tərəfindən fəaliyyətin təşkili və həyata keçirilməsi Qaydası”nın 4.3-cü bəndi ilə əlaqəli məcmu kapitalın minimum miqdarına olan tələbin pozuntusu halının aradan qaldırılması, habelə daxili nəzarət sistemlərinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı Mərkəzi Bank tərəfindən “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 63.1-ci maddəsinin tələbləri rəhbər tutularaq "Greentek Group” MMC-yə icrası məcburi olan göstəriş verdiyi məlum olmuşdu.
Mərkəzi Bank ötən ilin sentyabr ayında “Greentek Group” MMC-yə elektron pul təşkilatı lisenziyası verib.