Unibank müştəriləri ƏDV-ni kartlarına qaytara biləcəklər
İndi Unibank müştərilərinin xaricdə etdikləri alış-veriş zamanı ödədikləri ƏDV birbaşa kartlarına geri qayıdacaq.
Unibank-ın Tax Free xidmətinə qoşulması, bank müştərilərinin işini xeyli asanlaşdırıb. Unibank kartı olmasa belə, Unibank-dan Tax Free xidmətinə qoşulan hər kəs, qısa müddətdə Avropa ölkələrində etdiyi alış- verişin ƏDV-ni çox asan yolla geri ala biləcək.
Tax Free xidməti nədir?
Tax Free xidməti Avropada aliş-veriş zamanı ƏDV-nin geri qaytarılmasının ən sadə yoludur. TaxFree4U 6 Avropa Birliyi ölkələrindən (Böyük Britaniya, Almaniya, Fransa, İtaliya, İspaniya, Finlandiya) hər hansı birində alış-veriş edilən zamanı, növbəsiz, hec bir bəyannamə doldurmadan, xərclənən məbləğin 19%-ə qədərinin geri qaytarılmasına xidmət edir.
ƏDV-ni bu qaydada geri almaq olur:
-Taxfree4U mobil əlavəsini AppStore və ya GooglePlay dən yükləyərək promo kodu kimi "UNİBANK" daxil edin; Qeydiyyat saytı: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.taxfree4u.client https://itunes.apple.com/app/taxfree4u/id1081482540?mt=8
- Qəbzlərin şəkillərini çəkərək və aydın görünən şəkilləri öz Taxfree4U profilinizə yükləyin;
- Səfəriniz haqda məlumatı əlavə edin;
- Bəyannamənizi yükləyin və cap edin. Taxfree4U bəyannamənizi sizin elektron poçt ünvanına və ya Taxfree4U mobil əlavəsinə göndərəcək və sizə məlumat veriləcək.
- ƏDV bəyannaməsini gömrük zabitinə təqdim etməklə möhürlə təsdiqlədin. Bundan sonra onu hava limanındakı partnyora, yaxud da mənzil başına çatanda Taxfree4U kompaniyasına təqdim edin.
- ƏDV sizin bank kartınıza geri qayıdacaq.
Xidmət haqqında daha ətraflı məlumatla https://taxfree4u.eu/ saytında tanış ola bilərsiniz. Qeyd edək ki, Taxfree4U - Avropa Birliyinin qeyr-rezidentləri üçün Avropada edilən alış-verişlər üzrə ƏDV-nin geri qaytarılmasını həyata keçirən ilk mobil xidmətdir. Xidmət 2016-cı ildə yaradılıb və 6 AB ölkəsini əhatə edir.