Tarixdə bu səviyyəyə çatan ilk şirkət oldu
Dünyanın ən dəyərli şirkəti mövqeyində olan ABŞ-ın texnologiya nəhəngi Apple-ın bazar dəyəri 900 milyard dollara çatıb. Texnologiya nəhəngi tarixdə bu səviyyəyə çatan ilk şirkət oldu.
"Marja" xəbər verir ki, Apple-ın səhminin dəyəri dünəni 168,11 dollardan bağlamasının ardından, bu gün Nyu-York birjasının açılması ilə 3,65 faiz bahalaşıb və 174,26 dollara qədər qalxıb.
Beləliklə, şirkətin bazar dəyəri 900 milyard dollara çatıb və Apple tarixdə bu səviyyəyə çatan ilk şirkət oldu.
Apple, dünən açıqladığı balansında, bu ilin iyul-sentyabr dövründə xalis mənfəətinin, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə, 18,9 faiz artımla 10,71 milyard dollara çatdığını, gəlirlərinin də 12,2 faiz yüksələrək 52,58 milyard dollar olduğunu açıqlamışdı.
Bundan başqa, şirkətin, iPhone, iPad və Mac satışları, Applecare və Applepay kimi xidmətlərdə, Apple TV və Apple Watch kimi məhsullardan əldə etdiyi gəlirlərdə də ildən ilə artım görülmüşdü.
Mütəxəssislər, Apple-ın güclü maliyyə göstəriciləri sayəsində şirkətin səhmlərinə tələbatın artdığını bildirərək, iPhone X satışlarının da yüksək olması vəziyyətində şirkətin oktyabr-dekabr dövrünə dair maliyyə göstəricilərinin güclü gözləndiyini vurğulayırlar.
Apple-ın yeni ağıllı telefon modeli iPhone X bu gün bazara çıxarılıb.