Uber ilə NASA, uçan taksi üçün müqavilə imzalayıb
Taksi və avtomobil kirayəsi proqramı ilə tanınan Uber ilə Amerika Aviasiya və Kosmos İdarəsi (NASA), Uber-in "uçan taksi" layihəsi "Uber Elevate" üçün hava məkanının idarəçiliyini təmin edəcək proqram inkişaf etdirilməsi məqsədilə müqavilə imzalayıb.
"Marja" xəbər veri ki, müqavilə çərçivəsində, NASA uçan taksilər üçün alçaq yüksəklikdə lazımi hava məkanının formalaşdırılması məsələsində Uber-ə dəstək verəcək. Müqaviləyə görə, NASA, insansız hava sistemlərinin uçuşlarını da test edəcək.
Uberin layihəsində uçan taksilərin şaquli olaraq eniş-qalxış etməsi və alçaq yüksəklikdə uçması planlaşdırılır.
Uber, Los-Anceles, Dubay və Dallas-Fort Worth-da uçan taksilərin test sürüşünə 2020-ci ildə başlayacağını açıqlamışdı. Şirkət, kommersiya uçan taksi xidmətinə 2028-də Los Anceles Olimpiya Oyunları ərəfəsində başlamağı hədəfləyir.
Uber, dünyada uçan taksi tətbiqində önə çıxan şirkətlərdən biridir. Dubay Yol və Nəqliyyat İdarəsi də, mart ayında etdiyi açıqlamada, Çin istehsalı sürücüsüz hava vasitələrinin xidmətə başlayacağını bildirmişdi.