Rusiyanın neft-qaz gəlirləri azalmaqda davam edir
Rusiyanın neft gəlirləri 2016-nın yanvar-noyabr dövründə bir əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 20 faiz azalıb, təbii qaz satışından gəlirləri də eyni dövrdə 27 faiz geriləyib.
"Marja" xəbər verir ki, Rusiya Federal Gömrük Xidməti tərəfindən (FTS) nəşr olunan məlumatlara görə, Rusiyanın neft gəlirləri, ötən ilin 11 ayında 2015-in eyni dövrü ilə müqayisədə 20 faiz azalaraq 66,3 milyard dollara geriləyib.
Ölkənin qaz gəlirləri də eyni dövrdə, 2015-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 27 faiz azalaraq 27,9 milyard dollara düşüb. Rusiyanın həmin dövrdə qaz ixracı isə miqdar müqayisəsində 6,5 faiz artımla 178 milyard kubmetrə çıxıb.
Rusiyanın, Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) xaricindəki ölkələrə neft ixracı 7 faiz artımla 215 milyon tona çıxarkən, MDB ölkələrinə ixracı isə 16 faiz azalaraq 17,4 milyon tona düşüb.
Rusiya 2015-ci ildə cəmi 185 milyard kubmetr təbii qaz ixrac edərək 41,8 milyard dollar gəlir əldə etmişdi.