Türkiyənin avtomobil istehsalı və ixracı rekord yeniləyib
Türkiyədə avtomobil istehsalı tarixində ilk dəfə 1 milyon ədəd səviyyəsini keçib.
"Marja" Avtomobil Sənayesi Assosiasiyasına (OSD) istinadən xəbər verir ki, istehsalının 79%-ni ixrac edən Türkiyə Avtomobil Sənayesi, dekabr ayına ixrac və istehsalda tarixi rekordlar qırıb.
Avtomobil sənayesinin cəmi nəqliyyat vasitələri istehsalı 2017-ci ilin 11 ayında əvvəlki ilin eyni dövrünə nisbətən 16 faiz artaraq 1 milyon 544 min ədədə yüksəlib, minik avtomobili istehsalı isə 24 faiz kimi ciddi bir artımla 1 milyon 48 min ədədə çatıb.
Cəmi avtomobil istehsalı və ixracı il bitmədən 2016-ci ilin rəqəmlərini geridə qoyub və bütün zamanların rekordunu qırıb.
Həmin dövrdə, ümumilikdə avtomobil ixracı dollar üzrə 21%, Avro üzrə isə 20 faiz artmışdır. 2017-ci ilin 11 ayında əvvəlki ilin eyni dövrünə görə, ümumilikdə nəqliyyat vasitələri ixracı ədəd ilə 19% nisbətində artarkən, minik avtomobili ixracı isə 28 faiz artmışdır.
2017-nin hesabat dövründə, ümumi ixrac 1 milyon 216 min ədəd, minik avtomobil ixracı isə 844 min ədəd olub. Yenə eyni dövrdə cəmi nəqliyyat vasitələri ixracı 26.5 milyard dollar olaraq reallaşarkən, minik avtomobili ixracı 49 faiz artaraq 10.8 milyard dollar səviyyəsinə çatıb.