Tarixdə bir ilk! Mərkəzi Bank kripto pula keçir
Səudiyyə Ərəbistanının Mərkəzi Bankı və "Ripple" müqavilə imzaladı
Səudiyyə Ərəbistanının Mərkəzi Bankı (The Saudi Arabian Monetary Authority (SAMA)) blok zənciri texnologiyası ilə ölkədaxili və xarici ödəmə əməliyyatlarının həyata keçməsi üçün ABŞ-ın "Ripple" şirkətilə müqavilə imzalayıb.
"Marja" xəbər verir ki, beləcə, körfəz ölkəsi fintek istifadəsində yeni üsulların kəşf edilməsi üçün ilk pilot proqramına başlamışdır.
Eyni zamanda, bir kriptovalyuta olan "Ripple" sayəsində blok zənciri texnologiyası ilk dəfə bir mərkəzi bank tərəfindən kommersiya bankları üçün istifadə edilə bilər hala gətirilir.
BİTCOİN ÜÇÜN XƏBƏRDARLIQ ETMİŞDİLƏR
Səudiyyə Ərəbistanının Mərkəzi Bankı daha əvvəl vətəndaşlara Bitcoin alqı-satqısından uzaq durmaq barədə xəbərdarlıq etmiş, əsas olaraq da bankın Bitcoin-i tənzimləmə səlahiyyətindən kənar olmasını göstərilmişdi.
"Ripple" verdiyi açıqlamada Səudiyyə Ərəbistanının bu gedişlə daha sürətli, ucuz və şəffaf beynəlxalq pul transferi edəcəyini iddia edir. "Ripple" transmilli bir pul transferi prosesini 4 saniyədə həll edə biləcəyini qeyd edir. Bu müddət "Ethereum" üçün 2 dəqiqədir. Ənənəvi bankçılıqda isə beynəlxalq əməliyyatlar 3- 5 gün vaxt ala bilər.
Ötən günlərdə "Ripple" yenə bir başqa körfəz təşkilatı "UAE Exchange" ilə müqavilə imzalamış, "Western Union" bu texnologiyanı test etdiyini bildirmişdi.