Banklar əmanət faizlərini daha da aşağı salır
Azərbaycan bankları əllərində olan pulu kreditə verməkdə çətinlik çəkirlər. Mərkəzi Bankda keçirilən depozit hərracları da bunu təsdiq edir. Sonuncu hərracda kommersiya bankları 1 milyard manata yaxın pulu Mərkəzi Bankda 14 gün yerləşdirib 8% gəlir əldə etməyə hazır idilər. Mərkəzi Bank isə cəmi 250 milyon manat cəlb etdi.
Qeyd edək ki, Fevralın 12-dək depozit hərracları ilə banklardan vəsait təxminən 12%-lə cəlb edilirdi. Mərkəzi Bank bu tarixdən faizləri aşağı saldıqdan sonra avtomatik olaraq hərraclarda da faizlər aşağı düşüdü.
"Marja" xəbər verir ki, hərraclarda bağlanılan depozit əqdləri üzrə faizin 12%-dən 8%-ə düşməsinə baxmayaraq bankların hərraclara marağı böyükdür. Banklarda likvidlik həddindən artıq yüksək olaraq qalır. Bu likvid vəsaitlər hələ də tam şəkildə iqtisadiyyata ötürülə bilinmir.
Mərkəzi Bankın depozit və not həraclarında faizlər aşağı düşdüyündən banklar da əhalidən cəlb etdikləri əmanətlər üzrə faizləri aşağı salırlar. Çünki artıq banklar cəlb etdikləri vəsaitləri depozit həraclarında və notlarda daha aşağı faizlər ilə yerləşdirirlər.
Əlavə edək ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2018-ci il ərzində pul siyasətini daha da yumuşaldacağını, faiz dərəcələrini aşağı salacağını bəyan edib.