"Avronun 1.30 dollara qalxacağını gözləyirik"
Hollandiyanın qlobal maliyyə şirkəti "ING Bank"ın stajlı iqtisadçısı James Knightley Avro/dollar məzənnəsində bu ilin sonu üçün proqnozlarını 1.30 səviyyəsində qoruyub saxladıqlarını deyib.
"Marja" xəbər verir ki, Knightley, "Fed bu il ərzində 4 dəfə faiz artıracağına işarə etmişdi, bazar bunu gec qəbul etdi. Avropada bəzi siyasi risklər var. İtaliyada seçkilər olacaq, Almaniyada koalisiya mühümdür. Siyasi risklərin sona çatması və bazarın Fed-in faiz artımlarını tam qəbul etdikdən sonra avro yüksəlişə keçəcəkdir" deyib.
Knightley ABŞ istiqraz faizlərinin 3.5%-ədək yüksələcəyini söyləyib. Ekspert, "ABŞ-da inflyasiya yuxarı gedə bilər, bu da istiqraz bazarı investorlarını narahat edəcəkdir".
Knightley Mart - Apreldən etibarən inflyasiyanın yüksələcəyini, May, İyun aylarında da faizlərdə 3.5%-lərin görülə biləcəyini qeyd edib.