-Hər növ gəlir və qazanclar və s.
SİSTEM NECƏ İŞLƏYİR?
Malını, kənd təsərrüfatı məhsulunu ya da heyvanını girov göstərərək kredit götürmək istəyənlər, əvvəlcə bir banka gedərək kredit üçün müraciət etməlidir. Təminat göstəriləcək daşınar əmlaklara bank tərəfindən baxılır və kredit məbləğində razılaşma əldə edilir. Sonra bank filialında elektron informasiya sisteminə daxil olaraq onlayn rejimində məlumatlar (əmlakın sahibi, əmlak barədə və.) reyestrə daxil edilir. Qısası, müqavilə forması doldurulur. Bu formaya yüklülük haqqında bildiriş də deyilir.
Bildiriş (müqavilə) məlumatların reyestrə daxil edilməsi yolu ilə qeydiyyata alınır və ona unikal qeydiyyat nömrəsi verilir. Bildiriş axtarış aparan şəxslər üçün reyestrdə göründüyü andan qüvvəyə minmiş hesab olunur.
Yüklülük haqqında bildiriş onda göstərilmiş müddətədək qüvvədədir. Reyestrdə yüklülüyə, xitam vermə haqqında bildiriş daxil edilməklə də xitam verilə bilər.
Müqavilə qeydiyyata alındıqdan sonra girov qoyulan əmlaklar reyestrdə görünəcəkdir. Sorğu yolu ilə əmlakın girovda olub-olmamadığı barədə məlumatı əldə etmək mümkündür.
Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestri, sadəcə bir maliyyə qurumundan (bankdan, bank olmayan kredit təşkilatından və s.) kredit tələb edərkən istifadə ediləcək bir sistem deyil. Eyni zamanda, şirkətlər, istehsalçılar, ticarətçilər, fermerlər bu sistemdən istifadə edərək bir-birlərinə borc verə bilərlər.
Borclu ödəmə çətinliyinə düşdüyü anda girov qoyduğu əmlaklar hərrac və ya digər üsullar ilə satılacaqdır.
REYESTRDƏN İSTİFADƏ HAQQI
Müəssisələrin və təsərrüfatların aktivlərini (avadanlıq, maşın, xammal, heyvan və s.) girov qoyaraq kredit cəlb etmək və işlərini böyütmək fürsəti əldə etmələri sistemin üstünüyüdür.
Müəssisə və ya sahibkar ödəmə çətinliyinə düşdüyü anda girov qoyduğu, eyni anda istehsalatda istifadə etdiyi maşın, avadanlıq və ya xammal müsadirə ediləcəkdir. Bu halda istehsal dayana və müəssisə bata bilər.