Sabah Ərdoğan və Putin tərəfindən təməli qoyulacaq
Türkiyənin 60 illik atom elektrik stansiyası xəyalında sabah önəmli bir addım atılır.
"Marja" xəbər verir ki, sabah Mersinin Gülnar rayonunun Akkuyu bölgəsində Akkuyu Atom Elektrik Stansiyasının təməli qoyulacaqdır.
2010-ci ildə Rusiya ilə Türkiyə arasında imzalanmış razılaşma çərçivəsində tikiləcək Akkuyu Atom Elektrik Stansiyası Layihəsinin təxminən 20 milyard dollara başa gəlməsi gözlənilir.
Hər biri 1200 meqavat gücündə 4 reaktordan ibarət olacaq stansiyanın istehsala başlaması ilə Türkiyənin enerji ehtiyacının təxminən 10%-nin qarşılaması məqsədi güdülür.
Layihə Rusiyanın dövlət nüvə enerji şirkəti "Rosatom" tərəfindən hazırlanıb. Stansiyanın 7 il sonra fəaliyyətə başlaycağı planlaşdırılır. Türkiyənin tələbi ilə bu tarixin 2023 ilə çəkilməsi məqsədi güdülür.
Türkiyənin ilk atom elektrik stansiyasının sabah Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin tərəfindən təməli qoyulacaqdır.