Yaponiya Mərkəzi Bankı siyasətini dəyişdirmədi
Yaponiya Mərkəzi Bankı (BOJ), milli pul vahidi Yendəki son ucuzlaşmanın və Prezident Donald Trump rəhbərliyinin siyasətlərinin təsirlərini görmək üçün gözləməyi üstün tutub, təşviq proqramını və inflyasiya proqnozlarını dəyişdirməyib.
"Marja" xəbər verir ki, Mərkəzi Bankın sədri Haruhiko Kuroda və İdarə heyətinin üzvləri, Bloomberg-in sorğusuna qatılan iqtisadçıların hamısının proqnozlarına uyğun, istiqraz və digər qiymətli kağız alışına eyni sürətdə davam etmək və faizi dəyişdirməmək qərarı veriblər.
İnflyasiya BOJ-un 2 faiz olan hədəfindən olduqca aşağıdır. Ancaq Yenin Dollar qarşısında son dövrdəki ucuzlaşması, zəif valyutanın inflyasiya yarada biləcəyinə görə, mərkəzi bank daha artığını etmək istəməyib. Sentyabr ayından bu yana, əlavə stimul gözləntiləri demək olar ki, azalıb. İndi artan sayda iqtisadçı, BOJ-un bu ilin bir dövründə pul siyasətini sərtləşdirməyə başlayacağını düşünür.
BOJ faizi dəyişdirməyərək mənfi 0.1-də saxlayıb.
Trump-ın siyasətləri və Brexit BOJ-u narahat edir. Çünki bu kimi hadisələr Yaponiya iqtisadiyyatının vəziyyətini sürətli bir şəkildə dəyişə bilər.