“Unibank”ın son vəziyyəti məlum oldu - RƏQƏMLƏR
“Unibank” ASC 2018-ci ilin 1-ci rübünü 4 milyon 739 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
“Marja” Bankın rüblük hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, cari ilin yanvar-mart dövründə “Unibank”ın cəmi gəlirləri 15 milyon 336 min manat, o cümlədən faiz gəlirləri 11 milyon 178 min manat, qeyri-faiz gəlirləri isə 4 milyon 149 min manat təşkil edib. Bankın cəmi faiz və qeyri-faiz xərcləri isə 18 milyon 868 min manat təşkil edib. Xərclər çıxıldıqdan sonra bankın 3 milyon 532 min manat əməliyyat zərəri yaranıb.
Əvvəlki illər yaradılmış ehtiyatların 8 milyon 271 min manatı gəlirə çevrildiyindən Bankın vergilər ödənildikdən sonra xalis mənfəəti 4 milyon 739 min manat təşkil edib. Ehtiyatların azalaraq gəlirə çevrilməsi (azad olması) "Unibank"ın ödəmə vaxtı keçmiş kreditlərin bir hissəsini geri yığdığına işarədir.
2017-ci ilin 1-ci rübündə “Unibank” 17 milyon 751 min manat faiz gəlirləri əldə etmiş, qeyri-faiz əməliyyatlarında isə 3 milyon 451 min manat zərər etmiş və həmin dövrü 334 min manat zərər ilə başa vurmuşdu. 2017-nin yanvar-mart dövündə Bankın cəmi xərcləri 17 milyon 863 min manat təşkil etmiş, ehtiyatara 3 milyon 563 min manat ayrılmışdı.
31.03.2018-ci il tarixinə “Unibank” 581 milyon 194 min manat cəmi aktivlərə, 513 milyon 227 min manat cəmi öhdəliklərə və 67 milyon 967 min manat cəmi balans kapitaına malik olub. Bank 2017-ci ilin sonunda 601 milyon 840 min manat cəmi aktivlərə, 538 milyon 418 min manat cəmi öhdəliklərə və 63 milyon 421 min manat cəmi balans kapitalına malik idi.
İlk rübdə Bankın müştərilərə verdiyi kreditlər 280 milyon 86 min manatdan 296 milyon 484 min manata yüksəlib. Kreditlərin artması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.