Dollar bahalaşmaqda davam edir
Dollar mühüm valyutalar qarşısında bahalaşmaqda davam edir.
Bu gün açıqlanan məlumata görə, ABŞ iqtisadiyyatı 2018-in ilk rübündə gözləntilərin (proqnozların) üzərində artıb.Ticarət Nazirliyinin məlumatlarına görə, ümumi daxili məhsul (ÜDM) 2.3% artıb. İqtisadi inkişafın artım sürətinin 2% olacağı gözlənirdi.İqtisadi inkişafın artım sürəti əvvəlki rüb ilə müqayisədə bir az azalmış olsa da, bugünkü göstərici 2015-dən bəri görülən ən yaxşı Yanvar-Mart dövrü göstəricisidir. Fed rəsmiləri ilk rübdə iqtisadi artım sürətinin bir qədər ləngiyəcəyini, ancaq bunun müvəqqəti olacağını bildirmişdi. İqtisadi vəziyyət yaxşılaşdığından Fed daha sürətlə faiz artıra bilər.
Bakı vaxtı ilə saat 17:10-a olan məlumata görə, Avro/dollar məzənnəsi 1.2087 səviyyəsinə göriləyib (Avro ucuzlaşıb, Dollar bahalaşıb).
Dolların 6 mühüm valyuta qarşısında dəyərini göstərən Dollar İndeksi (U.S. Dollar Index -DXY) 91.83 səviyyəsinə qalxıb. İndeks 0,30% yüksəlib. İndeks bu həftə 1.8 faiz yüksəlib.
Dollar, G - 10 pullarının hamısı qarşısında dəyər qazanıb. ABŞ Dollarının mühüm valyutalar qarşısında dəyərini göstərən Bloomberg Dollar Spot İndeksi də, ardıcıl üç gün yüksələrək, həftənin son iş günündə 0.14 faiz artımla 1147.19 bənd olub.