Cümə günü əmək bazarı ilə bağlı açıqlanan statistik göstəricilər Amerikada işsizliyin son 1 ilin orta səviyyəsində olduğunu göstərib. Lakin Amerika iqtisadiyyatında inflyasiyanın 2%-ə kimi artması fonunda əmək bazarında vəziyyətin daha da yaxşılaşması gözlənilir. Əmək bazarı üzrə gözləntilərin yanvar ayında isə özünü doğrultmaması, dolların dünya birjalarında qiymətlərinin bir müddət son 1 ayın ən aşağı səviyyələrində ticarət ediləcəyini proqnozlaşdırmağa əsas verir. Beləliklə, EUR/USD valyuta cütlüyünün qiyməti də 1.07$-ın üzərində ticarət olunmaqdadır və məzənnənin gələcək günlər ərzində 1.07 və 1.08$ aralığında ticarət ediləcəyi proqnozlaşdırılır.
Funt/Dollar cütlüyünün qiyməti gözlənildiyi kimi 1.2705$-dan 1.2411$-a kimi ucuzlaşıb. İnvestAZ analitiklərinin təhlillərinə əsasən, qiymət gələcək günlər ərzində 1.2411$ və 1.2705$ aralığında ticarət olunacaqdır.
Dollar/Lirə cütlüyünün qiyməti isə proqnozlaşdırıldığı kimi 3.68TL-ə kimi ucuzlaşıb və türk lirəsi əlavı olaraq 3.62TL-ə kimi də bahalaşa bilər.
Enerji bazarlarında isə Avropanın Brent markalı neftinin bir barel qiyməti 57$ ətrafında ticarət olunmaqdadır. Dünya bazarlarında neft istehsalının azalması xəbərləri və dolların ucuzlaşması neftin dəyər qazanmasına dəstək olur. Qiymət keçən həftənin maksimum səviyyəsi sayılan 57$-ın üzərində ticarət edildikcə, 58$-a kimi də dəyər qazana bilər.
Əlvan metallar bazarında isə qızılın bir unsiya üzrə qiyməti 1225$-a (39.3 $/qram) ticarət edilir və qiymət keçən həftənin maksimum səviyyəsi (1225$) altında qaldıqca, daha da ucuzlaşa bilər. Qiymət qrafiki üzrə texniki təhlillərə əsasən isə qiymət 1207$-a (38.7 $/qram) kimi ucuzlaşarsa, 1198$-a (38.4 $/qram) kimi də ucuzlaşa bilər.