ABŞ-dan Rusiya bankına sanksiya
ABŞ-ın Xəzinə Nazirliyi, sanksiya siyahısında olan Şimali Koreyanın "Foreign Trade Bankı"nın Moskva nümayəndəsi Xan Jang Suya xidmət göstərdiyinə görə Rusiya bankı "Agrosoyuz Commercial Bank"a sanksiya tətbiq edib.
ABŞ Xəzinə Nazirliyinin Xarici Aktivlərə Nəzarət Ofisindən (OFAC) verilən məlumata görə, Rusiya bankı "Agrosoyuz Commercial Bank" Şimali Koreya ilə bağlı sanksiya siyahısına əlavə olunub.
Adıçəkilən bankın, Şimali Koreyanın "Foreign Trade Bank"ının (FTB) Moskva nümayəndəsi Xan Jang Su adına böyük əməliyyatlar apardığı iddia edilən açıqlamada, FTB və Jang Suyunun Şimali Koreyanın kütləvi qırğın silahlarına dəstək verdiyi və bu səbəbdən də 2006-ci ildən bu yana həm ABŞ-ın, həm də Birləşmiş Millətlər TəşkilatınınTəhlükəsizlik Şurasının sanksiya siyahılarında yer aldığı vurğulanıb.
Açıqlamada, "Agrosoyuz Commercial Bank"ın, FTB-nin Moskva Nümayəndəsinin müavini Ri Jong Won-ın adına da müxtəlif hesablar açdığı da qeyd edilib və, Ri Jong Won-un da adı sanksiya siyahısına əlavə olunduğu bildirilib.
Rusiya bankının bu günə qədər Şimali Koreya bankları üçün apardığı əməliyyatların milyonlarla dollara çatdığı qeyd edilən açıqlamada, buna misal olaraq 2013-cü ildə Koreya Birləşmiş İnkişaf Bankı adından edilən 5,5 milyon dollarlıq transfer göstərilib.