Tramp: İran ilə əlaqələrindən əl çəkməyənlər ciddi şəkildə nəticələrini ödəyəcəklər
ABŞ Prezidenti Donald Tramp "İran fəaliyyətlərindən (İranda fəaliyyət göstərəmək və ya bu ölkə ilə ticarət aparmaq - Marja) əl çəkməyən şəxs və qurumlar ciddi şəkildə nəticələrini ödəyəcəklər" açıqlamasını edib. Tramp sanksiyaların 5 Noyabrda neft ilə davam edəcəyini açıqlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, Tramp bunları qeyd edib:
"Bir çox xarici şirkətin İran bazarından çıxacağını elan etməsindən məmnunam. Bundan başqa, bəzi ölkələr İrandan neft idxalını dayandıracağını və ya idxalı azaldacağını bildirib. Biz bütün ölkələri İran rejimin etdiyi seçimilər ilə üzləşməsi üçün daha konkret addımlar atmaq barədə xəbərdarlıq edirik. İran ya qlobal iqtisadiyyata təhlükə yaratdığı davranışlarını dəyişdirəcək, ya da iqtisadi izolyasiyaya məruz qalmağa davam edəcəkdir".
Qeyd edək ki, bu gün ABŞ-ın İrana tətbiq etdiyi sanksiyaların bir hissəsi qüvvəyə minib. İlk sanksiya paketinin qüvvəyə minməsilə İran hökumətinin ABŞ dolları satın alması, qızıl və qiymətli metallar ilə ticarət aparması qadağan olunur. Sanksiyalar çərçivəsində İranın təyyarə və təyyarə ehtiyat hissələri idxalı da əngəllənir.