“AtaBank” ilk rübü xalis mənfəətlə bağlayıb
“AtaBank” ASC 2019-cu ilin 1-ci rübünü 127 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
“Marja” Bankın maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, 2019-cu ilin yanvar-mart dövründə “AtaBank”ın cəmi gəlirləri 9 milyon 544 min manat, cəmi xərcləri 10 milyon 917 min manat təşkil edib. Xərclər gəlirləri üstələdiyindən bankın 1 milyon 373 min manat əməliyyat zərəri yaranıb. Lakin əvvəlki illər ehtimal olunan depozit və kredit itkiləri üçün yaradılmış ehtiyatın 1 milyon 500 min manatının azad olması hesabına həm əməliyyat zərəri bağlanıb, həm də 127 min manat xalis mənfəət qalıb.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2018-ci ilin yanvar-mart dövründə “AtaBank”ın cəmi gəlirləri 12 milyon 996 min manat, cəmi xərcləri 12 milyon 163 min manat, əməliyyat mənfəəti 834 min manat təşkil etmişdi. Həmin vaxt əməliyyat mənfəətinin 493 min manatı aktivlər üzrə mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatın yaradılmasına ayrılmış, "AtaBank" ASC 2018-ci ilin 1-ci rübünü 341 min manat xalis mənfəət ilə başa vurmuşdu.
2019-cu ilin yanvar-mart dövründə "AtaBank"ın faiz gəlirləri 8 milyon 627 min manat, qeyri-faiz gəlirləri 917 min manat təşkil edib. 2018-ci ilin yanvar-mart dövründə “AtaBank”ın faiz gəlirləri 10 milyon 669 min manat, qeyri-faiz gəlirəri 2 milyon 328 min manat təşkil etmişdi.
31 Dekabr 2019-cu il tarixində "AtaBank" 143 milyon 330 min manat cəmi kapitala malik olub. "AtaBank" ölkədə ən böyük kapitala malik olan banklardan biridir.
31 Dekabr 2019-cu il tarixində "AtaBank"ın cəmi aktivləri 579 milyon 223 min manat, o cümlədən müştərilərə verilmiş kreditlər 421 milyon 495 min manat təşkil edib. 2018-ci ilin sonunda Bankın cəmi aktivləri 581 milyon 110 min manat, o cümlədən müştərilərə verilən kreditlər 428 milyon 565 min manat təşkil etmişdi.