Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ötən ili zərərlə başa vurub
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) fəaliyyətə başladığı 2018-ci ili 1 milyon 466 min manat zərərlə başa vurub.
Sənədə əsasən, ötən il KOBİA-nın gəlirləri 126 min manat, istifadə edilmiş material ehtiyatları üzrə xərcləri 16 min manat, işçi heyəti üzrə xərcləri 1 milyon 102 min manat, digər əməliyyat xərcləri isə 474 min manat təşkil edib.
Bu il yanvarın 1-nə KOBİA-nın aktivləri 3 milyon 555 min manat, o cümlədən uzunmüddətli aktivləri 1 milyon 166 min manat, qısamüddətli aktivləri isə 2 milyon 390 min manat təşkil edib. Agentlik 21 min manatlıq cəmi öhdəliklərə, 3 milyon 534 min manatlıq cəmi kapitala, o cümlədən 5 milyon manatlıq nizamnamə kapitalına malik olub.
Xatırladaq ki, KOBİA ölkə prezidentinin 28 dekabr 2017-ci il tarixli fərmanı ilə yaradılıb. Dövlət başçısının 26 iyun 2018-ci il tarixli fərmanı ilə isə onun nizamnaməsi və strukturu təsdiq edilib.
Agentlik ölkədə kiçik və orta biznesin inkişafını dəstəkləyən, KOB subyektlərinə bir sıra xidmətlər göstərən, dövlət orqanlarının bu sahədə xidmətlərinin əlaqələndirilməsini və tənzimlənməsini həyata keçirən publik hüquqi şəxsdir.