Dövlət Neft Fondu büdcəyə transfert planında gecikir - DOLLAR SATILMIR
2019-cu ilin 1-ci yarısında Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) dövlət büdcəsinə 4 milyard 413 milyon manat vəsait transfert edib.
"Marja"nın məlumatına görə, bu vəsait, 2019-cu il ərzində dövlət büdcəsinə transfert edilməsi nəzərdə tutulmuş vəsaitin 39%-dir. Halbuki, Fond nəzərdə tutulun vəsaitin 50%-ni büdcəyə transfert etməli idi.
Həmçinin, ötən ilin 1-ci yarısı ilə müqayisədə dövlət büdcəsinə 195 milyon manat və ya 4,2% az vəsait transfert edilib.
ARDNF 2018-ci ilin 1-ci yarısında dövlət büdcəsinə 4 milyard 608 milyon manat vəsait transfert etmişdi.
ARDNF valyuta vəsaitini Mərkəzi Bankda keçirilən valyuta hərraclarında sataraq dövlət büdcəsinə manat ilə transfert edir. Lakin ARDNF valyuta hərraclarına çıxardığı vəsaitləri sata bilmir. Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmovun sözlərinə görə, cari ilin 7 ayında Neft Fondunun 800 milyon dollar satılmamış vəsaiti qalır.
“Bu gün Manat davamlı möhkəmlənmə təzyiqi altındadır. İlin əvvəlindən Dövlət Neft Fondunun satılmayan 800 milyon dollar vəsaiti var. Bu vəsait bazara çıxmayıb. Əgər bazara çıxsaydı bu gün Manatın məzənnəsi çox əhəmiyyətli möhkəmlənmiş olardı”, - Elman Rüstəmov 26 İyul 2019-cu il tarixində keçirdiyi mətbuat konfransında bildirmişdi.
Elman Rüstəmov bildirmişdi ki, bugünkü iqtisadi durum, xarici balans və fiskal sistemdən gələn bu təklif Manatın sabit (1 dollar = 1.70 manat) məzənnəsini tələb edir: