Əhalinin borc yükü sürətlə artır
Əhalinin kredit təşkilatlarına borcu cari ilin 9 ayında 1 milyard manata yaxın, 20 ayda isə 1,8 milyard manata yaxın artaraq 6 milyard 292 milyon manata çatıb.
2019-cu ilin yanvar-sentyabr dövründə (9 ay ərzində) Azərbaycandakı kredit təşkilatlarının cəmi kredit qoyuluşları 1 milyard 223 milyon manat artaraq Sentyabr ayının sonunda 14 milyard 243 milyon manata çatıb. Artımın 80%-i və ya 972 milyon manatı istehlak kreditləri ilə bağlıdır.
“Marja” Mərkəzi Bankın statistikasına istinadən xəbər verir ki,sentyabrın sonunda 14 milyard 243 milyon manatlıq kredit qoyuluşlarının 6 milyard 292 milyon manatını və ya 44,2%-ni ev təsərrüfatlarına verilən kreditlər (istehlak kreditləri) təşkil edib. Avqustun sonunda ev təsərrüfatlarına verilən kreditlərin cəmi kredit qoyuluşlarında xüsusi şəkisi 43,9%, ötən ilin sonunda isə 40,9% idi. Beləliklə istehlak kreditlərinin cəmi kredit qoyuluşlarında xüsusi çəkisi 3.3 bənd artıb.
Keçən ilin sonundan ötən 9 ay ərzində istehlak kreditləri 972 milyon manat, real sektora verilən cəmi kreditlər 251 milyon manat artıb.
Avqust ayının sonu ilə müqayisədə Sentyabr ayında ev təsərrüfatlarına verilən kreditlər 200 milyon 517 min manat artıb.
2018-ci ilin yanvarında ev təsərrüfatlarına verilən cəmi kreditlər 4 milyard 522 milyon manatadək geriləmişdi və cəmi kreditlərdə xüsusi çəkisi 38,8% təşkil etmişdi. Ötən 20 ayda ev təsərrüfatlarına verilən cəmi kreditlər 1 milyard 770 milyon manat artıb.
PREZİDENT TAPŞIRIQ VERİB
Bunu iqtisadi müşavirədə Prezident İlham Əliyev demişdi.
ELMAN RÜSTƏMOV XƏBƏRDARLIQ ETMİŞDİ
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Elman Rüstəmov əhaliyə verilən cəmi kreditlərin bankların kredit portfelinin yarısına yaxınlaşmasının problemlər yarada biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib: