“Hər 1000 vergi ödəyicisindən yalnız 2-sində yoxlama aparmışıq”
Vergi orqanı daha az yoxlayıb, daha çox vergidən yayınma aşkarlayıb.
“Vergi Administrasiyası sərt nəzarətə və yoxlamalara deyil, vergi ödəyicilərinin könüllü şəkildə vergi öhdəliklərini tam həcmdə yerinə yetirilməsinə üstünlük verir”.
Nazirin sözlərinə görə, vergi yoxlamalarının sayı əhəmiyyətli şəkildə azalıb:
“Aktiv fəaliyyət göstərən hər 1000 vergi ödəyicisindən yalnız 2-sində səyyar vergi yoxlaması aparılıb. Əvvəlki illə müqayisədə yoxlamaların sayı 44% azalıb, lakin vergi ödəyicilərinin fəaliyyətlərinin risk modolları üzərindən təhlil olunması, vergidən yayınma hallarının müasir texnologiyalardan əsaslanaraq aşkarlanması sayəsində əlavə hesablanmış məbləğlər 18% artıb. Vergi daxilolmalarının 91%-i könüllü ödəmələrinin payına düşür, daxilolmaların cəmi 9% müxtəlif nəzarət tədbirlərinin hesabına təmin edilir”.
Mikayıl Cabbarov əlavə edib ki, rəhbərlik etdiyi Nazirlik sahibkarları dinləməyə və qarşılaşdığı problemləri həll etməyə hazırdır.