Azərbaycanın 21 sığorta şirkətinin məcmu aktivləri 13% artıb
"Naxçıvan Sığorta" ASC istisna olmaqla Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 21 sığorta şirkətinin məcmu aktivləri bu il yanvarın 1-nə 1 milyard 257 milyon 482 min manat təşkil edib.
Bu, ötən il yanvarın 1-i ilə müqayisədə 12,8% çoxdur.
2019-cu ildə sığortaçılardan 15-i aktivlərini artırıb, 6-sı isə azaldıb.
Hesabat ilində sığorta şirkətlərinin məcmu uzunmüddətli aktivləri 17,45% artaraq 436 milyon157 min manat, məcmu qısamüddətli aktivləri isə 10,5% artaraq 821 milyon 325 min manat olub. 15 şirkət uzunmüddətli aktivlərini, 11 şirkət isə qısamüddətli aktivlərini artıra bilib.
Hesabat dövründə sığortaçıların məcmu öhdəlikləri 18,3% artaraq 782 milyon 79 min manat təşkil edib. Sığortaçılardan 14-də öhdəliklər artıb, 7-də isə azalıb. O cümlədən, şirkətlərin məcmu uzunmüddətli öhdəlikləri 18,2% artaraq 743,04 milyon manat, məcmu qısamüddətli öhdəlikləri isə 20,2% artaraq 39 milyon 750 min manat olub. 14 şirkət uzunmüddətli öhdəliklərini, 13 şirkət isə qısamüddətli öhdəliklərini artırıb.
Ötən il sığorta şirkətlərinin məcmu balans kapitalı 4,85% artaraq 474 milyon 692 min manata, məcmu nizamnamə kapitalı isə 6,65% artaraq 366 milyon 35 min manata çatıb. Bazar iştirakçılarından 16-sı balans kapitalını, 4-ü isə nizamnamə kapitalını artırıb.