“Azsığorta” karantində xalis mənfəətini 36% artırıb
“Azsığorta” şirkəti 2020-ci ilin birinci yarımiliyi üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb.
Şirkətdən Marja-ya verilən məlumata əsasən, Pandemiyanın səbəb olduğu karantin tədbirlərinə baxmayaraq şirkətin maliyyə nəticələri müsbət dinamika ilə hərəkət etməkdədir.
Cari ilin ilk yarısında ölkədə pandemiya ilə bağlı məhdudiyyətlərin tətbiqi nəticəsində ümumi sığorta yığımları keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10% azalaraq, 6,5 milyon manat təşkil etmişdir. Bununla yanaşı, bu dövrdə sığorta hadisələrinə görə ödənişlər ötən ilin müvafiq dövründən 12% çox, yəni 2,7 milyon manat olmuşdur. Ən iri ödəniş Daşınmaz əmlakın icbari sığortası üzrə olmaqla 330 min manat təşkil edmişdir.
Tətbiq edilmiş optimallaşdırılma tədbirlərinin nəticəsi olaraq cari dövrün xərcləri keçən ilin analoji dövrünə nisbətən 26% azaldırılaraq 3,3 milyon milyon olmuşdur.
Nəticədə 2020-ci ilin birinci yarım ilində şirkətin xalis mənfəəti 1,24 milyon manat təşkil etmişdir. Bu da 2019-cu ilin analoji göstəricisindən 36% çoxdur.
AZSIĞORTA dövrün sonuna 20.3 milyon AZN nizamnamə kapıtalına malikdir.