Fransada keçirilən prezident seçkilərinin birinci turunun nəticələrinin bazar günü açıqlanmasından sonra EUR/USD məzənnəsi 1.0918$-a kimi bahalaşsa da, yenidən ucuzlaşmağa başlayıb. Məzənnə əlavə olaraq 1.0725$-a kimi ucuzlaşa bilər.
Avropa tərəfdarı Emmanuel Makronun avro tənqidçisi Marin Le Peni ilkin mərhələdə səs çoxluğu ilə üstələməsi, maliyyə bazarlarında müsbət qarşılansa da, gələcək günlərdə iki namizəd arasında gərgin mübarizə və gözləntilər avroya təzyiqi artıra bilər.
Böyük Britaniya hökümətinin növbədən kənar parlament seçkiləri ilə bağlı ani qərarı keçən həftə GBP/USD məzənnəsinin 1.29$-a kimi bahalaşmasına səbəb olmuşdur. Hal-hazırda 1.28$-a ticarət olunan məzənnənin gələcək günlər ərzində də 1.27$ və 1.29$ aralığında ticarət ediləcəyi proqnozlaşdırılır.
Avronun bahalaşması fonunda dolların foreks bazarlarında ucuzlaşması, Türkiyə maliyyə bazarlarında da Türk lirəsinin 3.60TL-ə kimi dəyər qazanmasına səbəb olub. Cari həftə ərzində isə Türk lirəsinin 3.65 və 3.60TL aralığında dalğalanacağı proqnozlaşdırılır.
Enerji bazarlarında Avropanın Brent markalı neftin bir barel qiyməti bazar ertəsi 52$-a kimi bahalaşıb və 54$-a kimi də bahalaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır. Son günlər dünya neft istehsalı ölkələri neft istehsalının azaldılması müqaviləsinin müddətinin ilin sonuna kimi uzadılmasını müzakirə edir. Razılaşma ilə bağlı müsbət xəbərlər qiymətlərin bahalaşmasına səbəb ola bilər.
Foreks bazarlarında ticarət aktivliyinin artması, əlvan metallar bazarında qızıla olan tələbi azaldıb. Artıq 1265$-a (40.6$/qram) kimi dəyər itirən qızılın bir unsiya üzrə qiyməti 1256$ (40.3$/qram) kimi də ucuzlaşa bilər.