Azərbaycanın iri bankı 60,5 milyon manat xalis mənfəət açıqladı
PAŞA Bankın gəlirləri artıbPAŞA Bank ASC 2020-ci ilin 9 ayını 60 milyon 532 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
Marja Banka istinadən xəbər verir ki, 2020-ci ilin yanvar-sentyabr dövründə PAŞA Bankın cəmi əməliyyat gəlirləri 225 milyon 975 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 135 milyon 258 min manat təşkil edib. Gəlirlər xərccləri üstələdiyindən Bankın 90 milyon 717 min manat əməliyyat mənfəəti yaranıb. PAŞA Bank əməliyyat mənfəətindən 9 milyon 216 min manat aktivlər üzrə mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatın yaradılmasına ayırıb və 20 milyon 969 min manat mənfəət vergisi ödəyib. Nəticədə Bank 9 ayı 60 milyon 532 min manat xalis mənfəət ilə bağlayıb.
Qeyd edək ki, 2019-cu ilin 9 ayında “PAŞA Bank”ın cəmi əməliyyat gəlirləri198 milyon 164 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 107 milyon 48 min manat, əməliyyat mənfəəti 88 milyon 816 min manat, xalis mənfəəti isə 64 milyon 596 min manat təşkil etmişdi.
PAŞA Bank 2020-ci ilin 9 ayı əraində müştərilərə verilmiş kreditləri 246 milyon 231 min manat artırıb. 2019-cu ildə müştərilərə verilmiş cəmi kreditlər 1 milyard 799 milyon 33 min manat ikən 30 sentyabr 2020-ci il tarixində 2 milyard 45 milyon 264 min manat təşkil edib.
30 Sentyabr 2020-ci il tarixində PAŞA Bank 4 milyard 868 milyon 963 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Ötən ilin sonunda Bankın cəmi aktivləri 4 milyard 291 milyon 682 min manat təşkil etmişdi.