ABŞ-da qazılan neft-qaz quyularının sayı artıb
ABŞ-da qazılan neft-qaz quyularının ümumi sayı aprelin 22-dən aprelin 28-dək 13 ədəd və ya 1,52% artaraq 870-ə çatıb.
"Baker Hughes" şirkətinin hesabatına görə, hesabat həftəsində aktiv qazılan neft quyularının sayı 9 ədəd və yaxud 1,31% artaraq 697 ədəd, qaz quyularının sayı 4 ədəd və yaxud 2,4% azalaraq 171 ədəd, qarışıq fəaliyyət göstərən quyuların sayı isə dəyişməyərək 2-yə bərabər olub. Keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə neft quyularının sayı 365 və yaxud 110%, qaz quyularının sayı isə 84 ədəd yaxud 96,6%, ümumilikdə isə neft-qaz quyularının sayı 450 ədəd və yaxud 107% artıb.
Xatırladaq ki, ABŞ-da qazılan neft quyularının sayı ötən ilin mayın 25-də 316 ədəd olub, bu da son 7 ilin minimal həddidir. Hazırda aktiv qazılan neft quyularının sayı minimal həddən 2,2 dəfə çoxdur. Bu göstərici rekord səviyyəyə isə 2014-cü ilin oktyabrında çatıb və 1 609 ədəd təşkil edib. Hazırda quyuların sayı rekord həddən 56,7% aşağıdır.
"Baker Hughes"ə görə, ABŞ-da gündəlik neft hasilatı 13 min barel və ya 0,14% artaraq 9,265 mln. barel təşkil edib.
ABŞ-da neft quyularının sayının artması, hasilatın artmasına gətirib çıxaracaq.