Türkiyə İrana cavab verdi - "Ərdoğanı hədəf alan açıqlamaları qəbul edə bilmərik"
Türkiyənin Xarici işlər naziri Mövlüd Çavuşoğlu, İranın Xarici işlər naziri Cavad Zərif ilə telefonda danışıb.
Marja xəbər verir ki, Cavuşoğlu, Prezident Ərdoğanı hədəf alan açıqlamaları qəbul edə bilməyəcəklərini söyləyib.
Xatırladaq ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Bakıdakı Zəfər paradında çıxışı zamanı oxuduğu bayatı İranı narahat edib.
Cavad Zərif Ərdoğanın Bakıda səsləndirdiyi bayatıdakı “Araz ilə zorla ayırdılar” ifadəsinə etiraz edib:
“Ərdoğana izah etməliydilər ki, dediyi şeirdə Arazdan şimaldakı torpaqların Ana vətən İrandan zorla qopardılmasından bəhs edilir. Ərdoğan başa düşmür ki, bu şeir həm də indiki Azərbaycan Respublikasının suverenliyini sual altına alır? Heç kəs bizim sevimli Azərbaycanımız haqda belə danışa bilməz!”
İranın Türkiyədəki səfirliyinin sosial media hesabından, "Türkiyə Xarici işlər Naziri Mevlut Çavuşoğlu ilə İran Xarici işlər Naziri Cavad Zərif arasında reallaşan telefon danışığında, son zamanlar yaşanan səhv anlaşılma aradan qaldırıldı və tərəflər, iki ölkə arasındakı əlaqələrin gücləndirilməsi və genişlədilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı" məlumatı "#kardeşlik" haştaqı ilə paylaşılıb.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu İranlı mevkidaşı ile görüştü
SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile yaptığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan açıklamaların kabul edilemeyeceğini ifade etti.