Pandemiya ilində ən varlı 500 nəfərin sərvətləri kəskin artıb
Bloomberg Milyarderlər İndeksinə görə, dünyanın ən zəngin 500 adamının cəmi sərvəti, qlobal iqtisadiyyatın koronavirus pandemiyasının təsirlərilə mübarizə etdiyi 2020-ci ildə 1,8 trilyon dollar artıb və 7,6 trilyon dollara çatıb.
Marja xəbər verir ki, 2020-ci il, 8 ildir tərtib edilən indeks tarixində 500 milyarderin sərvətlərinin ən sürətli artırdığı il olaraq qeydə alınıb.
Siyahıdakı ilk 5 şəxsin hər birinin sərvəti 100 milyard dolları aşıb, növbəti 20 şəxsin hər birinin sərvəti də 50 milyard dollar səviyyəsindən yüksəkdir.
Amazon-un rəhbəri Jeff Bezos dünyanın ən zənginləri siyahısında ilk yerini qoruyub. 2020-ci ildə Elon Musk-un hekayəsi önə çıxıb. Tesla-nın rəhbəri Musk 2020-ci ildə sərvətini 140 milyard dollara yaxın artırıb və 169,7 milyard dollarlıq sərvəti ilə ikinci yerə yüksləib.
İkilinin cəmi sərvəti 12 ayda 217 milyard dollar arıb. Bu rəqəm 100 milyondan çox amerikalının hər birinə 2 min dollarlıq yardım etməyə çatacaq məbləğdir.