Məşhur aviaşirkət iflasını açıqladı
Uzun müddətdir ki, maliyyə böhranı yaşayan İtalyanın aviaşirkəti "Alitalia", 10 ildə ikinci dəfə iflasını açıqlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, 51%-i İtalyanın CAI, 49%-i isə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin "Etihad" Hava Yollarına aid olan "Alitalia"nın idarə heyəti, bu gün keçirdikləri iclasda iflas qərarı veriblər.
Həmkarlar ittifaqının 1600 nəfəri işdən çıxarılmasına qarşı başladığı tətil səbəbindən böyük maliyyə itkisi yaşayan və 2 milyard avroluq yenidənqurma planı işçiləri tərəfindən rədd edilən "Alitalia"nın səhmdarları, hökumətdən qəyyum tələb etmək məsələsində razılaşıb.
2014-DƏ İFLASIN ASTANASINDAN DÖNMÜŞDÜ
2008-ci ildə də iflas edən Alitalia, 2014-də də iflasın astanasına gəlib və hökumətin dəstəyi 49%-i "Etihad"a satılmışdı. Şirkətin hökumətdən son 10 ildə 7 milyard avro dəstək almasına baxmayaraq zərərlərini ödəmədiyi bildirilir.
Hökumət tərəfindən təyin ediləcək qəyyum, 6 ay ərzində şirkətin yenidən qurulmasına, satışına və ya bağlanmasına qərar verə bilər.
Şirkətdən edilən açıqlamada iflas qərarına baxmayaraq, planlaşdırılan reyslərdə bir dəyişiklik olmayacağı bildirilib. "Ryanair" və "Easyjet" kimi rəqibləri qarşısında geriləyən "Alitalia", 94 nöqtəyə həftədə 4200 uçuş həyata keçirir.